pátek 27. listopadu 2015

Český pasZřejmě se v brzké době budeme víc a více bavit o tom, co jsou evropské hodnoty, co nám dal vývoj posledních 20 let a proč dochází k určitému napětí mezi evropským Západem a evropskými "východními zeměmi", do nichž ( a to je ironie) země na východ od nás, Rakousko, řadí nás a ne sebe. Tento "ekonograf", který si vypůjčuji z aktuálního vydání EKONOMu, ( a popravdě ani netuším, jako blogger začátečník, zda smím)  je pro mě velmi významný - je mi 52 let a český pas mi umožňuje, chci-li , vycestovat bez víz do 162 zemí světa. Když mně bylo 25 let, mohli jsme relativně volně do NDR, Polska a Maďarska - ani do tehdejšího Sovětského svazu ( s nímž jsme byli "nerozbornými přáteli") jsme nesměli jet volně jako dnes např. jezdíme do Německa. 

To je výrazná a podstatná změna ! Navíc tu dnes máme tzv. "schengen" - na hranicích nás nikdo nekontroluje. Schengen je nyní podle předních evropských politiků v ohrožení. Paradoxně tak hovoří zejména ti, kteři se "zasadili" svojí politikou o to, aby tomu tak bylo. Ale mně se nechce měnit, byl bych rád, kdybychom mohli svobodně a volně žít jako doposud. 

Paní Merkel, pan Holland a spol. by měli chápat, že jejich úkolem není spasit svět, nýbrž hájit zájmy svých občanů a Evropy jako celku. Hájit skutečné evropské hodnoty - to jim vůbec nebrání, aby byli altruisty, aby byli empatičtí, ale rozhodně je ony hodnoty nenutí být naivními a hloupými.


Žádné komentáře:

Okomentovat