středa 30. října 2019

Piemont - den třetí, 28.10.2019


Piemont – výlet, den třetí, 28. 10. 2019, opět „piemontský.“

V Colline San Ponzio se nám spalo skvěle. Odpočati, což je pro cestovatele či turisty našeho ražení důležité, jsme se vydali zkoumat kraj, kde vzniká výjimečné víno Barolo. Ostatně kvůli tomu jsme sem přijeli, že?

Valná většina Čechů, kteří milují pití vína a vinnou kulturu vůbec, nepochybně ví, že barolo je vynikající červené italské víno. „Opulentní, tělnaté, bohaté na třísloviny, avšak zároveň delikátně ovocité, elegantně parfémované, s finesou jemu vlastní“.  Méně lidí však ví, že barolo není nic jiného než nebbiolo splňující určité ( regionální a  technologické)  podmínky, aby mohlo být nazýváno barolem.

První otázka tedy zní : „ Coje nebbiolo?“ Odpověď je nasnadě. Skvělá stará odrůda vína, zřejmě známá již Římanům (zmiňuje ji již Plinius starší) slavná právě zde v Piemontu. Jméno nebbiolo se odvozuje od italského nebbia či piemontského nebia. Obě slova se do češtiny překládají jako mlha. Snad proto, že se nebbiolo sklízí v druhé polovině října, kdy jsou tu časté mlhy, což potvrzujeme. Zažili jsme je.

Zmínil jsem podmínky. 

Ty „regionální“ jsou jasné:
Barolem se smí nazývat pouze nebbiolo vypěstované na všech vinicích měst a míst Barolo, Castiglione Falleto a Serralunga d´Alba. Tato tři města jsou jakýmsi pomyslným srdcem „barola“. Barolo se však oprávněně vyrábí i na části vinic v městech a obcích Cherasco, Diano d´Alba, Grinzane Cavour, La Morra, Montforte d´Alba, Novello, Roddi a Verduno. Všechna tato místa se nacházejí na jihozápadě od Alby v provincii Cuneo.

Technologické podmínky jsou poněkud složitější, zjednoduším je na : „hrozny nebbiloa musí zrát na svažitých slunných vinicích, po sklizni víno musí zrát nejméně 38 měsíců, z toho nejméně 18 měsíců musí ležet v dřevěných sudech. A vinař musí respektovat enologické postupy, jež jsou pro výrobu barola stanoveny.

A ještě jednu zmínku k barolu je třeba dodat – zasloužil se o něj muž, jehož celé jméno italsky zní : Camillo Paolo Filippo Giulio Benso, conte di Cavour, di Cellarengo e di Isolabella,  stručně CAVOUR. Ministerský předseda Piemontu (sardinského království) a první ministerský předseda „moderní“ Itálie. Muž, který se v zájmu sjednocení Itálie a povznesení své země upracoval k smrti. Možná nejkrásnější část svého života prožil na svém hradě Grinzano Cavour. Hrad a jeho hospodářství převzal zchátralé, nicméně za pomoci generála Paola Stagliena a posléze nadšeného francouzského obchodníka a enologa Louise Oudarta vlastně „vymyslel“ moderní suché barolo. Ale příběh „Cavour a barolo podrobněji“ si ponechám na jiný zápis.

A co jsme dnes viděli?

Barolo : malé městečko, jež dalo jméno skvělému vínu, o němž jsem právě psal. Je tu muzeum barola, které hodláme navštívit zítra. Dnes jsme se jen prošli uličkami tohoto miniměsta a bylo nám tu velmi příjemně.

Serralunga d´ Alba: nad městečkem ční hrad ze 14.st. Zůstal zachován ve své původní podobě a je svým způsobem symbolem své „commune“ a kraje. Shlíží spatra na vinice, z nichž pochází zejména skvělé barolo. Serralunga je díky své dominantní pozici zdaleka viditelná. Přesto, troufám si tvrdit, nejkrásnější pohled není na Serralungu, ale ze Serralungy „dolů.“ Milá stará paní nás přesvědčila, snadno, abychom si u ní nakoupili její skutečně skvělé víno.

Alba : Počátky tohoto města jsou spojeny s antickým Římem. Konzul Gnaeus Pompeius Strabo, který zemřel roku 87 před Kristem, toto místo uznal městem. Narodil se tu  římský císař Publius Helvius Pertinax Augustus, tedy Pertinax,  který v roce 193 následoval  v úřadu (nakrátko) Commoda. V temném středověku město velmi trpělo nájezdy barbarů. Po četných proměnách se stalo součástí vévodství savojského. V moderní době nelze pominout statečnost jeho občanů za 2. světové války. Dnes tu žije něco málo přes 30 tisíc obyvatel, město je sídlem slavné „čokoládové“ firmy Ferrero a je pomyslným centrem hornatého regionu Langhe, části Piemontu. Slavné je i díky lanýžům – konají se tu úžasné „lanýžové“ festivaly. Kdo neochutnal lanýže /nebo-li tartufi/ netuší, co píšu. Nám se Alba velmi zamlouvala!

A tím náš pracovně –turistický den skončil. Večer jsme při dobrém víně sledovali ( přes internet) udílení českých státních vyznamenání. Tak trochu jsme tím oslavili vznik Československa v roce 1918.

A na závěr minialbum dnešního dne:










Žádné komentáře:

Okomentovat