středa 30. října 2019

Piemont, den čtvrtý - 29.10.2019

Piemont – výlet, den čtvrtý, 29. 10. 2019, opět „piemontský.“


V noci zřejmě pršelo a ráno nás zaskočilo neprostupnou a nepropustnou mlhou. Předpověd sice naznačovala, že bude zataženo, ale o mlze ani slovo! Chvíli jsme přemýšleli, co „s tím“ – v kraji, který je „postaven na krásných výhledech a pohledech“, je mlha přeci jen problém. Nakonec jsme se rozhodli zkusit „výletovat.“ První cíl byl 10km vzdáléné Cherasco. Je to příjemné menší město, asi 10 tisíc obyvatel, ale obávám se, že v roztroušených po různých, od sebe vzdálených částí obce. 

Samotné Cherasco na mě působilo menším dojmem. Nicméně – krásný kostel Santa Maria Popolo, nádherná běloskvoucí brána se sochami světců a světic, zahrádka okolo kostela -  vše působilo, navzdory sychravé mlze, příjemně. Hezká zastávka.

Druhým naším cílem se stalo muzeum vína v Barolu. Je situováno v krásném hradu kdysi slavného rodu Falletti. Je ovšem vším, jenom ne hezkým muzeem. O barolu se tu také cosi praví, ale expozici zřejmě sestavil nějaký velmi „moderní duch“ s nátiskem „průmyslové revoluce“ – proto si tu „na mnoha místech můžeme zatočit klikou a šlápnout na jakési šlapaldo“, sledovat lanka a lana převodových ústrojí,  obdivovat, jak mechanika otvírá a zavírá „scénu-obraz“ toho či onoho. Připomnělo mně to návštěvu Ameriky – „too much to see, so hard to believe!“ Líbila se mi jen ta část, kde stará kuchařka komunikuje s mladým kuchařem (oba samozřejmě jako video) o  piemontské kuchyni a kulinářské tradici. O muzeu dál více psát nebudu. 

Psát však musím, velmi rád, o rodině Falletti. Ta vládla zdejšímu kraji, domohla se značného bohatství i uznání. Jejími posledními příslušníky byli Carlo Tancredi  Falletti (narozen 1782) a jeho manžela ( v Itálii známá jako) Giullieta di Barolo. Giullieta, vlastně Juliette, se narodila roku 1785 do známé rodiny Colbertů ( jejím prapradědečkem byl ministra financní Ludvíka XIV Jean Baptiste Colbert). Byl to vynikající pár, bohužel však neměli své vlastní děti.
Proto svůj život věnovali konání dobra, charitativní práci. Kdo by se chtěl o páru dozvědět více, stačí kliknout na tento odkaz: Markýzové Falletti.V roce 1991 byl manželský pár blahoslaven papežem Janem Pavlem II. Bezpochyby právem.

Po „návštěvě muzea“ jsme se vrátili na ubytování a pěšky vyrazili do Verge – nakoupit a na oběd. Krám byl však zavřený, přišli jsme chvíli po 12:30, kdy se tak stalo, hostinec ovšem také. Krásně to tam vonělo, ale starší paní nám vysvětlila, že dnes mají zavřeno ( google však hlásil otevřeno!) a abychom přišli až večer. S nevyslovenou poznámkou „tak si to sněz sama,“ jsme šli zase zpět do Collina San Ponzio. Bez nákupu, hladoví!

A pak jsme zaimprovizovali. Pojedeme do Grinzano Cavour. Věděl jsem, že je tam hrad, kde bydlel kdysi Cavour a že tam snad nakoupíme nebo si i dáme oběd. Grinzano bylo super – nejprve jsme narazili na jednu docela obyčejnou, ale příjemnou pizzerii a skvěle se tam najedli. Pak jsme nakoupili v obchodním domě Metro a nakonec jsme dojeli až na „vrcholek města,“ kde dodnes stojí hrad, v němž od roku 1832 do 1849 žil Camillo Benso, hrabě Cavour.

A právě zde a právě v této době zachraňujíc tím i své hospodářství, tento činorodý a strategicky uvažující muž, „vymyslel“ barolo. Samozřejmě ne sám. Barolo jako suché červené víno, špičkové kvality, jako „krále vín.“ Čímž nepomohl jen sám sobě, ale doslova tisícům a tisícům vinařů, kteří dnes barolo produkují. A neváhají za láhev účtovat 20 či spíše více eur. Expozice na hradě Cavour je výborná, moc se nám tu líbilo. Možná i proto, že se mlha, přeci jen na chvíli, poněkud rozptýlila a my jsme viděli to, co vídal Cavour každičký den. Překrásnou piemontskou, či montferatskou krajinu.

Grinzano Cavour nás smířilo s mizerným počasím, které jsme tu dnes měli. Byl to skvělý den! Uvidíme zítra.

A nyní pár obrázků z dnešního dne:




















Žádné komentáře:

Okomentovat