čtvrtek 14. února 2019

Ara Pacis

Na nábřeží Tibery v těsné blízkosti ruin Augustova mauzolea se nachází (dnes) krásná a zajímavá Ara Pacis Augustae neboli oltář "Augustova" míru. Kdysi významná kultovní i světská stavba, později antická památka, kterou po pádu říše bahna z rozvodňující se Tibery, jež pravidelně po staletí zaplavovala Martova pole, uvrhla do zapomnění. Znovu objevena byla  v 16.st., ale až Benito Mussolini a jeho fašistický režim vzhlížející se ve slávě antického Říma ji "revitalizovali" a zpřístupnili veřejnosti. V roce 2006 byla fašistická "teca del Morpurgo" stržena a dle plánů a pod taktovkou architekta Richarda Meiera (Richard Meier) byla vybudována ve skle, kovu a betonu nová "ochranná budova" nazvaná "Ara Pacis museum." Ta byla předmětem ostré kritiky, nicméně po určitých úpravách tu dnes je a "kryje" krásný Ara Pacis Augustae.

Naše nedávné toulky Římem nás zavedly až sem ... Ara Pacis nás zaujala. Kladli jsme si otázku : Co to je? Turistická atrakce? "Cosi" významnějšího, hlubšího? Uvozovky u slůvka "cosi" naznačují rozpaky, které nás v první chvíli prostoupily. 


To, že se  Ara Pacis nacházela na Martových polích, znamená, že byla za hradbami starověkého Říma. Martova pole byla "předměstím"(?), kde se organizovala armáda, probíhaly zde triumfy, byla to nejživější a nejvíce obydlená část Říma. Zřejmě však různé části Martových polí vypadaly různě:





Na obrázku ( zdroj wikipedie : Martova pole) vidíte "isolu/ostrůvek" v Tibeře, na němž je dnes kostel zasvěcený Sv. Bartoloměji ( psal jsem o něm na svém blogu:San Bartolomeo all Isola).  Tato část je pře-zastavěná,že?

V Muzeu Ara Pacis ukazují model, který zobrazuje severní část Martových polí se samotnou Ara Pacis:

Zde to vypadá jinak. Všimněte si, prosím, kruhové budovy Augustova mauzolea a stíhlého obelisku, malý avšak půvabný oltář Ara Pacis je nalevo od obelisku. Oltář - tj. jeho stavbu - zřejmě objednal římský Senát. Dokonce známe i datum "kdy" - 4.7. 13 před Kristem. Měl připomínat návrat Octaviana Augusta z Hispánie a Gálie. Velký a všemocný Augustus tam strávil tři roky, budoval silnice, zakládal kolonie, města a místa, konsolidoval tam moc svoji i moc Říma. Sloužil tam Římu. Vracel se domů a oltář možná nejlépe vystihoval, oč mu ( a Římanům) šlo - nastolit Pax Romana, římský mír. Svět a systém, který ctí závazky, směřuje do budocnosti a je složitý i jednoduchý zároveň. Je mnohovrstevnatý. Potřebuje být praktický i idealistický. K horizontále našich životů je nutné přimknout vertikálu směřující k nebi, k Bohu.  Ale jak? A Římané by zřejmě dodali "... a ke kterému bohu?" Cizí jim totiž nebyl ani "neznámý Bůh."

Ara Pacis je možná i politickým projektem. Je výrazem (?) civilního pojetí náboženství (opravdu?), snahou "zbožtit či zbožnit(?)" císaře/augusta, jeho rodinu a okruh blízkých. Dají se skutečně tak vyložit reliéfy, které pokrývají stěny svatyně? Malinko o tom pochybuji, ale pokud se chcete seznámit s podrobným výkladem na toto téma, nabizím ( v angličtině):Ara Pacis - English a pokud Vám stačí stručné české heslo, nabízím :Ara Pacis - česky

Nyní k budově samé : několika obrázky se pokusím přiblížit to, co tu architekt Meier vybudoval. Mně se to líbilo.















Samotný oltář, který jste zatím jen letmo zahlédli na předchozích obrázcích,  vypadá takto :






Stěny oltáře jsou zdobeny reliéfy. Co "vše a proč co" zobrazují,si snadno přečtete na wikipedii. 




 Mě asi nejvíce oslovil reliéf zobrazující ženu s dětmi: 

Moje postava tu je jakýmsi měřítkem, jak velký je reliéf, jak velký je oltář. Podstatnější je, co reliéf zobrazuje:



Odborníci nejsou zajedno. Shodnou se na tom, že žena je bohyní, že scéna zobrazuje plodnost a prosperitu. Ale co je to za bohyni? Italia? Tellus ( tj. Země)?, Venuše nebo Mír - tj. Pax? Zřejmě je to, s ohledem na vše ostatní, právě bohyně míru PAX. 

Navzdory všem nedostatkům, úskalím a protivenstvím, byla římská říše ( i se svým otrokářským systémem) možná právě díky bohyni PAX a díky Pax Romana  krokem kupředu. Souhlasíte?

Maličkost závěrem : Obelisk, který stál v blízkosti Ara Pacis, svým stínem ukázal vždy 23.9. na vstup do Ara Pacis. Ten den slavil Augustus své narozeniny ... jak antické! Jak současné! O tempora, o mores! S Vergiliem však můžeme řici: Olim meminisse iuvabit." ( ... a to je i moje hádanka nakonec : co že to Vergilius říká?)






Žádné komentáře:

Okomentovat